O nás

Tento web věnujeme:

Evě a Janovi Švankmajerovým, že nám ukázali cestu

a rodině Grossmannových – Milošovi, Štěpánce, Jaroslavovi st., Janovi, Halině a Jaroslavovi ml., že nám pomohli na tuto cestu nastoupit.

V polovině devadesátých let jsme se poprvé seznámili s historií Spiritistického spolku Bratrství v Radvanicích. Začali jsme hledat staré spiritistické knihy, časopis Spiritistická revue, který spolek vydával v létech 1920 – 1949  a vše, co se tohoto spolku týkalo, fotografie, průkazky členů, odznaky atd.. O tom, že součástí spolku byly velmi silní medijní kreslíři, jsme se dozvěděli až kolem roku 2005. Když jsme poprvé na vlastní oči uviděli kresbu Josefa Kotziana, vtáhlo nás to skrze ní do jiného světa. Přáli bychom všem vidět tyto kresby – „Okna do nevědomí“, na vlastní oči. Vydali jsme se na cestu a začali potkávat staré spiritisty, pamětníky a nádherné lidi, kteří nás doslova šokovali svým celoživotním vegetariánstvím, abstinencí a nekuřáctvím, svou upřímností a pokorou. Všichni neúnavně kráčející po své duchovní cestě. Jsou to neustálá nádherná setkání.

V roce 2018 jsme se poprvé dozvěděli, že Josef Kotzian měl svého „žáka“ Josefa Labaje. Neuvěřitelná informace a začalo nové objevování.

Název Spiritistická medijní kresba ve Slezsku. Pokoušíme se zdokumentovat pouze kreslící media působící ve Slezsku a převážně kolem Spiritistického spolku Bratrství. První kresba je datována 24. 10. 1905 a namaloval ji Josef Kubíček z Místku a poslední patří Josefu Labajovi, kterou jsme objevili na jeho pracovním stole a zůstala nedokončena. Zemřel 1. 10. 2002.

Všechny kresby, které vlastníme jsou ponechány v nálezovém stavu a nerestaurujeme je.

Budeme neustále přidávat nové věci, materiálu máme hodně. Chtěli bychom tímto požádat zahraniční, ale i domácí sběratele, zda by nám neposkytli fotografie svých kreseb z okruhu Spiritistického spolku Bratrství. Rádi bychom zdokumentovali všechny dochované kresby ze Slezska.

Také hledáme jakékoliv zajímavosti z Československého spiritismu: fotografie, průkazky, knihy v původních vazbách, pohlednice, plakáty atd..

Zajímají nás vaše vzpomínky na spiritismus, hlavně po jeho zákazu v roce 1951 až do roku 1989!!

V budoucnu máme v plánu, pokud vše půjde dobře, vybudovat malé muzeum v Ostravě, vydávat pohlednice a plakáty a reprodukce medijních kreseb.  To však ukáže čas.

Web je koncipován jako kniha, kterou se budeme pokoušet někdy v budoucnu vydat, a to v české a anglické verzi. Bude obsahovat kolem 260 medijních kreseb ze Slezska, mnoho doprovodných fotografií, text o historii spiritismu ve Slezsku a text o medijní kresbě ve světě.

Eva a Jan Oravcovi  Ostrava / Zbyslavice

 

1. 9. 2020  byl publikován s námi rozhovor na prestižních stránkách www.mediumisticart.com

Rozhovor vedla Vivienne Roberts, kurátorka College of Psychic Studies v Londýně.    http://mediumisticart.com/discovering-collections/czech-mediumistic-art/